O tym, jak wiele zalet ma regularna aktywność fizyczna nie trzeba nikomu przypominać. Pływanie oraz aquaaerobik to dyscypliny, które można uprawiać niezależnie od wieku czy stanu zdrowia. A to tylko jeden z powodów, dla którego budowa basenów jest inwestycją opłacalną, i to w niemal każdych warunkach. Rzecz jasna - proces ten wymaga podjęcia odpowiednich przygotowań oraz wynajęcia profesjonalistów, jednakże warto zauważyć, iż kosztorys jest sporządzany w ogólnej formie już na początku realizacji projektu.

Budowa basenów wymaga dokładnego zaplanowania jego parametrów. I tak, konieczny jest wybór rozmiarów niecki oraz tego, z czego ma zostać wykonana. Wiele zależy tutaj od tego, na jakie wysokości położone są wody gruntowe w podłożu, bądź też jaki metraż ma przygotowane uprzednio pomieszczenie (w przypadku wewnętrznych obiektów ma to znaczenie także z uwagi na konieczność zainstalowania aparatury wentylacyjnej, pomieszczeń technicznych - do oczyszczania wody, do osuszania i ogrzewania powietrza). Zaplanowane musi być również optymalne umiejscowienie basenu - czy to w pawilonie, czy na zewnątrz posesji.

Basen może być wznoszony na różne sposoby. Współcześnie nie brakuje na rynku gotowych rozwiązań, część osób decyduje się jednak na tradycyjne metody tworzenia pawilonu oraz niecki z betonu. Wiele zależy od preferencji inwestorów. Do wyboru są również odmienne rodzaje filtrów - mechaniczne bądź chemiczne. Systemy klimatyzacyjne pozwalające na wymianę powietrza w obiektach wewnętrznych także mają zróżnicowane parametry i sposoby działania. Ich najważniejszym zadaniem jest utrzymywanie stałej temperatury i wilgotności powietrza. Oczywiście budowa basenów to wydatek nie tylko jednorazowy. Należy pamiętać także o kosztach eksploatacji, konserwacji czy ewentualnych napraw. Zarówno w obiektach użyteczności publicznej, jak i prywatnej.

Szukając profesjonalnego wykonawcy warto skontaktować się z firmą, dla której budowa basenów nie ma tajemnic na żadnym z etapów od kilkudziesięciu lat. Berndorf Baderbau nie tylko tworzy projekty od podstaw, lecz zajmuje się również modernizacją istniejących już obiektów, zarówno do użytku prywatnego, jak i publicznego. Używane materiały są zawsze najwyższej jakości, nie ma zatem obaw, że obiekt może okazać się nieszczelny bądź też zagrażać bezpieczeństwu osób z niego korzystających. Specjalistyczna porady na każdym z etapów również wchodzą w zakres usługi - dzięki wsparciu profesjonalistów nie ma obaw, że gotowe rezultaty będą niezgodne z oczekiwaniami inwestorów.

Budowa zespołu basenów otwartych w  Andrychowie

Budowa basenu

Wymagania, co do budowy czy też modernizacji publicznych obiektów kąpielowych określają liczne rozporządzenia, standardy i normy Europejskie, które to odnoszę się np. do higieny czy bezpieczeństwa użytkowania. Każdy wybudowany obiekt basenowy musi spełniać nie tylko normy związane z jego eksploatacją. Powinien on przede wszystkim być atrakcyjny dla osób z niego korzystających, których to oczekiwania są coraz większe. Istotne jest również przystosowanie basenu do potrzeb osób niepełnosprawnych.
Dla inwestora natomiast, szczególnie ważny aspektem jest ekonomika eksploatacji obiektu.

Stal nierdzewna - idealny materiał w budowie i modernizacji basenu
Stal nierdzewna w budowie i modernizacji basenów zastosowana została po raz pierwszy w latach 60. Dziś materiał ten jest powszechnie znany o czym świadczy fakt , że w całej Europie wybudowano i zmodernizowano ponad 5000 obiektów w systemie Berndorf.
Za zastosowaniem stali nierdzewnej przemawiają:

  • doskonałe higieniczne właściwości, bezspoinową i gładka powierzchnia,
  • duża elastyczność, odporność na trudne warunki gruntowe (np. tąpnięcia tereny górnicze)
  • nieograniczone ilość rozwiązań,
  • krótki okres montażu dzięki prefabrykacji elementów,
  • możliwość rozbudowy/zmiany nawet po wieloletnim okresie eksploatacji.

Dzięki łatwemu czyszczeniu gładkiej powierzchni oraz dzięki niskim kosztom konserwacji stal nierdzewna gwarantuje wysoką opłacalności (ekonomiczność) przy niskich zobowiązaniach finansowych wynikających z inwestycji.
Zalety te, przekonały Urząd Miasta Andrychów do zastosowania podczas budowy odkrytego kąpieliska materiału, jakim jest stal nierdzewna.

Przebieg budowy basenu

Basen w Andrychowie, który wyłożony był płytkami wymagał pracochłonnych i kosztownych remontów np. uzupełniania odpadających w okresie zimy płytek.  Dlatego podjęto decyzję o całkowitym wyburzeniu basenu i wybudowaniu nowego.  Prace rozbiórkowe rozpoczęły się we wrześniu 2007 roku.
Pierwszym etapem prac było wykonanie przez firmę budowlaną ław fundamentowych, co udało się  zakończone na zimę 2008. Na początku grudnia 2008 firma Berndorf Baderbau dostarczyła sprefabrykowane ściany boczne ze stali nierdzewnej o grubości 2,5mm i długości ok 5 m, ze szczelnie przyspawaną rynną przelewową najpierw dla basenu pływackiego, później dla basenu rekreacyjnego i rozpoczęła prace montażowe. W systemie Berndorf rynna przelewowa, która jest zintegrowana ze ścianą niecki zwiększą sztywność całej konstrukcji. Ściany ze stali nierdzewnej wykonane jako forma samonośne zostały ułożone na wieńcu z ław fundamentowych dopasowane do kształtu niecki cm i szczelnie zespawane. Elementy niecki basenu ze stali nierdzewnej spawane są na miejscu montażu metodą TIG w osłonie argonu, natomiast w halach produkcyjnych metodą MIG.

Kolejnym etapem było zabezpieczenie ścian niecki poprzez zamocowanie ukośnych podpór, chroniących przed naporem wody w pełnych bądź parciem gruntu w pustych nieckach.
Po ustawieniu ścian bocznych i po kontroli niwelacji krawędzi przelewowej, fundamenty zostały nadlane i zamontowano kanały doprowadzające wodę do niecki. Mają one kształt otwartej rynny, przykrytej pokrywą wyposażoną w opatentowane otwory zwane kimenami. Specjalna technologia tłoczenia otworów zapewnia szybką i 100% wymianę wody w basenie, co zapobiega tworzeniu się tzw. „martwych stref”. W Andrychowie na basenie pływackim o wymiarach 50,00 x 25,00 cm zamontowano trzy kanały denne, wzdłuż niecki basenu na wcześniej przygotowanych klockach betonowych.
Następnie przystąpiono do montażu atrakcji na basenie rekreacyjnym, który został wyposażony w sztuczną rzeka, grzybek wodny, masaż karku wąski i szeroki, armatkę wodną, gejzery powietrzne. Zamontowano również system rozprowadzania czystej wody i wykonano orurowania między niecką basenu, a stacją uzdatniania wody.
W maju 2009 rozpoczęto montaż dna niecki w basenie sportowym oraz rekreacyjnym. Dno wykonane ze stali nierdzewnej zostało ułożone na podsypce żwirowej, zagęszczanej warstwowo. Blachy dna niecki zostały zespawana ze sobą na zakładkę w celu zapewnienia absolutnej szczelność.
Jednymi z ostatnich etapów montażu były prace wykończeniowe oraz skompletowanie wyposażenia basenu (kontrola szczelności, czyszczenie, ułożenie rusztu rynny przelewowej, umieszczenie tabliczek informacyjnych itp.) Szczelność całej konstrukcji została sprawdzona poprzez napełnienie basenu wodą na czas 5 dni, a następnie skontrolowano rozprowadzanie czystej wody za pomocą próby barwienia.
Pierwszym zamontowanym basenem był basen pływacki, drugim basen rekreacyjny o powierzchni lustra wody 838m2, a ostatnim brodzik dla dzieci.
Obiekt w Andrychowie został wyposażony w wejście dla osób niepełnosprawnych, siatkę wspinaczkową, oraz zjeżdżalnię. Natomiast w brodziku usytuowano atrakcje t.j nosorożec Bubu oraz zjeżdżalnia słoń Benjamin.

Zachęca my do zapoznania się z artykułem na temat budowy basenów

 

 

 

Jelenia Góra
Busko Zdrój
Sopot